Poloha

Obec Cerekvice nad Loučnou leží v rovinaté krajině v pozvolném údolí tvořeném povodím řeky Loučné v nadmořské výšce okolo 285 m n. m. a je vzdálena 8 km od Litomyšle. K Cerekvici nad Loučnou patří také osada Pekla. Počet obyvatel 800.
Obec je svým umístěním vhodným východiskem turistů při cestě k významné a hojně navštěvované historické lokalitě k nedalekému Růžovému paloučku (cca 3 km). Každoročně je zde uspořádána ve svátečních dnech na počátku července slavnost, která je pravidelně navštěvována lidmi ze širokého okolí a vystupují v ní v kulturním a uměleckém programu významní umělci z celé republiky.
V minulosti procházela obcí hlavní silnice, ale v 70. letech 20. století byl vybudován obchvat, který Cerekvici v bezprostřední blízkostí míjí. V roce 1882 byla zahájena doprava na železniční dráze Choceň – Litomyšl a její trať protíná právě tuto obec a dvě zastávky umožňují bezproblémové a pravidelné spojení s okolím. Dalším možným spojením jsou autobusové linky, jak z Litomyšle tak z Vysokého Mýta, ale také je možné i spojení dálkovými autobusy stavějícími na pokraji Cerekvice na hlavní silnici 35/I.
V obci samé je základní občanská vybavenost sloužící místním občanům i návštěvníkům. Nacházejí se zde prodejny potravin, drogérie, papírnictví, obuvi, textilu, dále kadeřnictví, zakázkové krejčovství, pneuservis, základní a mateřská škola, zdravotní a stomatologické středisko, poštovní úřad, obecní knihovna atd. V letních měsících je možno se osvěžit v místním koupališti. Je pamatováno i na občerstvení návštěvníků i domácích – nacházejí se zde dvě trvalá pohostinství a v sezóně i občerstvení na hřišti a koupališti. V obci aktivně pracují zejména hasiči a sportovci TJ Slavoj.

Cerekvice je klidným místem s krásnou přírodou a okolím, a proto je hojně využíván turisty a chalupáři. Věřte, že stojí za to se při toulkách českou krajinou zastavit i v této oblasti.

mapa.jpg (172 kB)

Po kliknutí na zmenšeninu mapy se objeví v novém okně v čitelné a přehledné verzi.

Levý roh obecního úřadu je o souřadnicích GPS
systém WGS84 (zeměpisné šířky a délky, UTM)
v závorkách navíc decimálně

Zeměpisná šířka:
49°53´58.42″ N (49.899560500)

Zeměpisná délka:
16°12´59.81″ E (16.216614)

a nadmořské výšky 292,12 m n.m.

V systému S-JTSK pak o souřadnicích:
Y=617687.81 x=1079769.64

Mapa popisných čísel